Halolaj: barát vagy ellenség? Sok ellentétes kutatási adat kering az interneten arról, hogy mikre képes, a fogyasztásának előnyeiről. Ahogy más táplálékkiegészítőkre is igaz, a halolaj sem csodaszer.
Nem tudja semlegesíteni a nem megfelelő étrendből és a minőségi alvás hiányából adódó hatásokat. De van néhány nagy előnye, ezek közül is kiemelkedő jelentőségű az omega arányra gyakorolt pozitív befolyása.
Leegyszerűsítve: az átlagember nagyon sok omega-6 zsírsavat fogyaszt (ilyen a legtöbb növényi olaj, például a szójaolaj), és messze nem elegendő omega-3-at. Ez azért fontos, mert a modern étrendünkben az utóbbi években jelentősen megnövekedett omega-6 arány erősen gyulladáskeltő hatással bír a szervezetben. A halolajjal történő táplálékkiegészítés segít aktívan befolyásolni ezt az arányt az ideális irányába, ezen keresztül csökkentve az általános gyulladásszintet.
A halolajat folyamatosan kutatják, összefüggésbe hozták már a jobb agyműködéssel, egészségesebb bőrrel, és a krónikus betegségekre való hajlam csökkenésével. Érdekel? Akkor a következőket érdemes átgondolni…
Ha nem fogyasztasz rendszeresen zsíros halakat
Gyakran kerül magas minőségű, organikus vad lazac a tányérodra? Gratulálunk, jól csinálod.
De ha ez nem számít mindennaposnak, a halolaj egyértelműen javíthat az általános egészségi állapotodon. Ha étkezéseid során fogyasztod, a halolaj segít jó minőségű omega-3-at juttatni a testedbe (az ételben lévő zsiradék segít bevinni és a szervezetben bent tartani az omega zsírokat). Csak ne vidd túlzásba a rostokat, mert lassítják a felszívódását.
Ha fontos a gyulladásszint kordában tartása
Sokat stresszelsz? Gyakran emelsz nagy súlyokat? Mindig el vagy csúszva a regenerációval?
Már említettük a gyulladások kontrollálásának jelentőségét korábban.Nem minden gyulladás rossz, valamennyire szükség is van, hogy stimulálja a szervezet természetes gyógyulási folyamatait.
A bajok ott kezdődnek, amikor erős gyulladásokkal, krónikus stresszel, fáradtan és alacsony energiaszinttel éljük a mindennapjaink. A halolaj széles körben használatos, könnyen elérhető, és – amikor megfelelő étrenddel és regenerációval kombináljuk – pótolni tudja az ezekből adódó hiányosságokat.
Ha hajlandó vagy beruházni jó minőségű termékre
Nézd meg, mennyi EPA és DHA van egy adagban – ez sokkal fontosabb, mint a konkrét halolajtartalom. A sztenderd ugyanaz, akár a kapszulás, akár a folyékony verziót választod.
Magas koncentrációval rendelkező márkát válassz, ezzel jársz a legjobban, mert így ugyanazért az eredményért kisebb adagokra lesz csak szükséged. Itt is igaz, hogy azt kapod, amiért fizetsz: ahogy más táplálékkiegészítők esetén, úgy itt is az olcsóbb változatok amellett, hogy alacsonyabb EPA és DHA tartalommal rendelkeznek, ráadásul még tele vannak fura adalékanyagokkal is.
Próbáld azokat a termékeket választani, amelyek szójamentesek (ez a szójalecitinre is vonatkozik), tej-, búza-, rizs- és édesítőmentesek. Az ideális adag a Nutritional Coaching Institute ajánlása szerint 0,25g EPA/DHA 5 testsúlykilogramonként.
(A cikk fordítás, az eredeti az Athlete Daily oldalán található.)